Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuły

AKTUALNOŚCI:

Lektorzy Narodowego Czytania o wydarzeniu

Utworzono dnia 13.09.2019

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W ósmej edycji tej niezwykle wartościowej inicjatywy popularyzującej czytelnictwo oraz piękno literatury polskiej Para Prezydencka zaproponowała do czytania osiem krótkich utworów reprezentujących różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne. 
pośród nich na Narodowe Czytanie w I LO w Kościerzynie wybrałam nowelę pt. „Katarynka” mistrza XIX-wiecznego słowa – Bolesława Prusa. Do przeczytania tej poruszającej i ponadczasowej noweli zaprosiłam wyjątkowych absolwentów tej szkoły, by na początku kolejnego roku szkolnego przypomnieć młodym ludziom, że to od nich zależy, jakie cele sobie wyznaczą. Ważne, by odkrywali swoje pasje, by chcieli się stale rozwijać i motywować do bycia coraz lepszymi i coraz mądrzejszymi ludźmi...

czytaj dalej na temat: Lektorzy Narodowego Czytania o wydarzeniu

XX Kościerskie Targi Książki - okiem studentki

Utworzono dnia 08.08.2019

Okazało się, że pani dyrektor nie tylko zaprosiła mnie na praktyki do swojej biblioteki, ale także pokazała, że profesor Jazdon miał rację, mówiąc, że praca w tym zawodzie nie polega na siedzeniu w budynku i odkurzaniu Ulissesa. Od pierwszego dnia praktyk miałam okazję zaangażować się w przygotowania XX Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2019”, a 13 lipca z radością wzięłam udział w tym interesującym wydarzeniu.

Atmosfera była tak niesamowita, że miałam ochotę powtarzać za Osiecką – kłaniam ci się Kościerzyno. Targi były dopracowane w każdym calu. Stałam przy stoisku, oferując powieści Magdaleny Witkiewicz i starałam się nie uronić żadnego szczegółu z tego, co działo się na kościerskim rynku. Było to zadanie trudne, bo chodziło nie tylko o przepiękne dekoracje i program artystyczny, ale też o atmosferę, którą stwarzali organizatorzy i uczestnicy. Stoisko dzieliłam ze znaną aktorką – panią Wandą Neumann, która oferowała nagrodzone na wcześniejszych targach książki tomiki poezji swojego męża – Wiesława Nowickiego. W pewnym momencie koło pani Neumann zatrzymał się mężczyzna, który zapytał, czy nie występuje w teatrze telewizji. Okazało, że istotnie tam grała i opowiedziała nam fascynujące szczegóły tego epizodu swojej kariery.

Kolejnym artystą, którego wspaniałym głosem mogłam się zachwycić, był pochodzący z Kościerzyny muzyk – Paweł Ruszkowski, wykonujący głównie poezję śpiewaną oraz utwory w języku kaszubskim. Wydał dwie płyty – Ars Poetica i Kamiszczi, a jego wykonanie piosenki Osieckiej Ach, skąd znalazło się na płycie Osiecka o miłości 2, obok piosenek m.in. Magdy Umer, Grzegorza Turnaua i Zbigniewa Zamachowskiego.  

Na kościerskim rynku 13.07.2019 roku pięknie tę kulturalną imprezę poprowadziła w języku polskim i języku kaszubskim pani Anna Cupa. Książki na scenie umieszczone były w Remusowej karze, czyli taczce, w której woził je po odpustach bohater Żëcé i przigòdë Remùsa, najsłynniejszej kaszubskiej epopei. Atrakcyjne nagrody dla laureatów Konkursu Książki Kaszubskiej i Pomorskiej promujące haft kaszubski cieszyły oko wszystkich gości pięknie zapakowane i ustawione na scenie. Wielką popularnością cieszyło się stoisko, na którym można było kupić płócienne torby w kaszubskie wzory i inne związane z lokalną kulturą artefakty. Licznie przybyli miłośnicy książek kupowali kaszubskie i pomorskie tytuły.  

Tego dnia na rynku gościliśmy całe rodziny. Dzieci na specjalnie dla nich przygotowanym stoisku robiły zwierzątka z balonów, maski z papieru i malowały figurki gipsowe. Mogły także na jeden dzień stać się ulubionym zwierzątkiem, dzięki pomalowaniu twarzy ręką profesjonalistki. Mam nadzieję, że wszyscy rodzice zaprowadzili je do fotobudki, by uwiecznić dobre chwile na zdjęciu. Jestem przekonana, że przedstawienie o Misiu, który chciał być mądry, więc szukał książek, jeszcze długo będzie im uprzyjemniało sen.

Kiedy już wrócę na studia do Poznania, zabiorę ze sobą płócienną torbę w kaszubskie wzory. Pamięć o kaszubszczyźnie pozostanie w ten sposób nie tylko w moim sercu, ale też na moim ramieniu. W torbie będę nosiła podręczniki potrzebne na studiach polonistycznych, bo przecież wszyscy wiedzą, że nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski.

 

Agata Knopik, studentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

 

Nieumalowana mama dwojga dzieci poleca cz.1

Utworzono dnia 12.02.2019

Nieumalowana mama dwojga dzieci poleca cz. 1   Dzieci 3-6 (trzeba z nimi czytać, ale mają niesamowite zdolności nauczenia się każdej rymowanki lub historyjki na pamięć)   Brzechwa dzieciom, wydawnictwo Siedmioróg (jak dojdziecie ze swoimi dziećmi do takiej...

czytaj dalej na temat: Nieumalowana mama dwojga dzieci poleca cz.1

,,Książka jako obciach"

Utworzono dnia 29.01.2019

Tekst: Jacek Wojciechowski,  BIBLIOTEKARZ 12/2018

"Czasami wygląda to tak, jakby wszyscy powariowali. Już mało kto z kim rozmawia, prawie wszyscy esemesują albo mejlują. Jedzie tramwajem dziewczyna z chłopakiem, oboje klikają w smartfony, ale nie do siebie; po co jemu ta dziewczyna i po co jej ten chłopak? Mamusie z wózkami na spacerze nie rozmawiają z dziećmi, lecz jedną ręka klikają, albo trzymają smartfon przy uchu. Dzieci kiedyś dorosną i kopną te mamusie w d... , bo nie będą umiały rozmawiać bez swoich (wtedy już) supersmartfonów. Zamiast rozmów, zamiast druku, zamiast życia?"                                              

czytaj dalej na temat: ,,Książka jako obciach"

Godziny otwarcia:

Wypożyczalnia dla dorosłych

poniedziałek
wtorek
ś
roda
czwartek
piątek
10:00-18:00
10:00-18:00
  8:00-15:00
10:00-18:00
10:00-18:00


Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży

poniedziałek
wtorek
ś
roda
czwartek
piątek
10:00-18:00
10:00-17:00
  8:00-15:00
10:00-17:00
10:00-18:00

 

Czytelnia popularno-naukowa

poniedziałek
wtorek
ś
roda
czwartek
piątek
  10:00-17:00
  10:00-18:00
    8:00-15:00
  10:00-18:00
  10:00-17:00

 

Pracownia internetowa Ikonk@

poniedziałek
wtorek
ś
roda
czwartek
piątek
  10:00-15:00
  10:00-15:00
    8:00-15:00
  10:00-18:00
  10:00-18:00